Ojczyzną kur tej rasy jest Belgia, gdzie w 1922 roku pokazane zostały po raz pierwszy. Do Niemiec trafiły w 1955 roku, ale tam mimo wielkiego zainteresowania i popularności kur ras miniaturowych, nie znalazły wielu zwolenników. Bardzo często są one mylone z kurami rasy brodacz antwerpski, z powodu podobieństwa i tego samego kraju pochodzenia.

Są to bardzo małe kurki miniaturowe o zaokrąglonych kształtach, dumnej postawie i dobrze wysklepionej piersi. Ich długie skrzydła lekko opadają ku dołowi. Na części twarzowej wyraźnie zaznaczona jest duża broda i baki, a na głowie grzebień typu różyczkowego zakończony kolcem i zaraz za nim na narośli skórnej wyrasta czupryna, opadająca do tyłu. Krótki, szeroki tułów powinien się zwężać ku tyłowi.

Szyja jest krótka, lekko wygięta do tylu i mocno opierzona. Broda powinna być bardzo obfita. Ramiona szerokie. Grzbiet jest krótki i opada do dołu, na którym przejście do ogona jest kanciaste i uwydatnione. Ogon średniej długości, z wąskimi, długimi, lekko zagiętymi do dołu sierpówkami głównymi i bocznymi, zakrywającymi szerokie sterówki.

Uda są krótkie jednak mocno umięśnione, zakryte gęstymi piórami. Nogi średnie, gładkie, ich kolor zależny od barwy upierzenia. Głowa duża i okrągła z osadzonym na niej czubem, którego pióra opadają do tyłu. Grzebień typu różyczkowego, niezbyt bogaty w naroślą. Część twarzowa czerwona, w dużej części zakryta piórami z brody, jednak nie zakrywa oczu. Dzwonki i zausznice czerwone, okrągłe i małe, w całości zakryte brodą. Pióra na całym ciele są gęste, miękkie, długie a w szczególności ich partie przednie.

Kury rasy brodacz watermalski spotykane są w następujących odmianach barwnych upierzenia: białej, czarnej, niebieskiej, żółtej, jastrzębiatej, przepiórczej, niebiesko-przepiórczej, srebrzysto-przepiórczej, złocisto-porcelanowej, izabelowato-porcelanowej, czarnej biało nakrapianej, perłowej biało nakrapianej.

Waga: kogut 600 g, kura 500 g

Masa jaja: 35 g

Nieśność roczna: 100 jaj

Barwa skorupy jaja: biała do kremowej

Wielkość obrączek: kogut 11, kura 9