Do powstania rasy hamburskiej przyczynili się hodowcy kilku krajów: Niemiec, Holandii i Anglii oraz Italii, skąd także pochodzi wiele opisów tej rasy datowanych na okres szesnastego wieku. Bardzo wiele źródeł wskazuje, że pochodzą one z Turcji. Stąd sprowadzono je do Niemiec, gdzie otrzymały nazwę hamburskich, a następnie do Anglii - tu je nazwano hambourgh. Prawdopodobnie nazwa pochodzi od miasta Hamburg. Według angielskiego kronikarza o imieniu Albin kury tej rasy powinny wyglądać następująco: biały kogut z czarną obrożą na szyi, okrągłymi czarnymi plamami na piersi, czarnymi udami i czarno-białe prążki na sierpówkach.

Wariant miniaturowy tej rasy swymi korzeniami sięga dziewiętnastowiecznej Anglii. Mniej więcej w tym samym czasie miniatury powstały również w Holandii. Jedno ze źródeł mówi, że hodowca o nazwisku Biittner, mieszkający pod Dreznem dzięki krzyżówce kury tej rasy importowanej z Holandii z jego własnym kogutem uzyskał ich miniatury i zaraz po zakończeniu I wojny światowej zaprezentował je jako ugruntowane już osobniki w odmianie barwnej srebrzystej.

Kury hamburskie są eleganckie, średniej wysokości, budową ciała zbliżone do bażanta, o lekko walcowatym tułowiu. Ich długie i bujne upierzenie jeszcze bardziej podkreśla typ budowy. Grzbiet długi, z dobrze zaokrąglonymi ramionami. Przy ich długich piórach skrzydła powinny być również długie i mocno przylegające do ciała. Ogon długi z szerokimi sterówkami i bardzo bogaty w sierpówki, które są długie i w zwieńczeniu mocno zagięte do dołu. Przejście grzbietu w ogon płynne i łagodne. Uda wąskie, mocno opierzone. Nogi średniej długości, delikatnej kości, barwy bladoniebieskiej, jednak w różnych odcieniach, zależnie rodzaju upierzenia. Na głowie mocno osadzony grzebień typu różyczkowego. Jest on masywny i powinien się zwężać, a jego zakończeniem jest prosty, okrągły długi kolec. Górna część grzebienia z perełkami występującymi aż do kolca. Dzwonki czerwone, okrągłe i nie za duże. Zausznice okrągłe i nie za duże barwy białej, mocno połyskujące i gładkie. Oczy ciemne, jednak w zależności od barwy upierzenia do brązowoczerwonych. Obie odmiany standard i miniatura występują w odmianach barwnych: czarnej, białej, niebieskiej, srebrzystej nakrapianej, złocistej nakrapianej, złocisto-pręgowane, srebrzysto-pręgowane.

Waga: kogut 2000 do 2500 g, kura 1500 do 2000 g

Miniatura: kogut 1000 g, kura 800 g

Masa jaja: 48 g, miniatura: 30 g

Nieśność roczna: 160 jaj, miniatura: 120 jaj

Barwa skorupy jaja: biała

Wielkość obrączek: kogut 16, kura 15; miniatura: kogut 13, kura 11