Rasa ta pochodzi z Ameryki ze stanu New Jersey i nosi przydomek giants (wielki), ponieważ kury tej rasy należą do dużych. Jest ona wynikiem krzyżówki tajemniczej czarnej kury jawajskiej, ciemnej brahmy czarnej croad lang-shan.

Laut Wandelt w swoim opisie ras kur nadmienia, że do powstania jersey giants w dużym stopniu przyczyniły się również bojówce indyjskie.

Na skutek bardzo ostrej selekcji wyodrębniono rasę kur o doskonalej wydajności mięsnej i niezłych cechach nieśnych. Już w 1922 roku rasa ta została opisana w amerykańskim standardzie. W 1924 roku trafiła do Holandii, natomiast w Niemczech pojawiła się stosunkowo późno, bo w 1985 roku i już w 1987 została wpisana do niemieckiego wzorca.

Jersey giants to duże i ciężkie kury średniej wielkości o prostej, szerokiej postawie, długim i prostym grzbiecie. Przede wszystkim to rasa kur typowo mięsna, w związku tym ich korpus musi być szeroki i masywny. Skrzydła powinny być przystające do ciała i ułożone poziomo. Grzbiet jest szeroki i masywny, a przejście do ogona jest zaznaczone małym zaokrągleniem, niedopuszczalne są tak zwane kanciate, uważane jest ono za bardzo dużą wadę budowy. Ogon duży i dobrze upierzony, średniej wysokości, z dużą ilością dobrze rozwiniętych sterówek, zarówno u koguta, jak i kury. Charakterystyczna dla tej rasy jest długa masywna klatka piersiowa z szerokim przejściem w część brzuszną, co daje imponujące wrażenie podczas obserwacji.

Kury, które w swej budowie są za krótkie, nie ocenia się wysoko, dlatego przed wyborem swoich reprezentantów na wystawę, powinniśmy je kilkakrotnie dokładnie obejrzeć.

Uda są masywne, średniej długości, mocno pokryte piórami. Nogi są średniej długości, mocne, masywne i gładkie, barwy niebieskiej lub ciemnozielonej. Pamiętać należy, że podeszwy zawsze mają być żółte, bez względu na kolor skoków.

Na głowie grzebień typu pojedynczego z sześcioma mniej więcej równymi zębami, który powinien swoją wielkością pasować do rozmiarów głowy Przy tak dużej masie ciała czerwone dzwonki i zausznice sprawiają wrażenie małych. Oczy duże ciemnobrązowe, u kur białych trochę jaśniejsze. Jersey giants występują w odmianie barwnej białej, czarnej i niebieskiej łuskowanej.

Waga: kogut 4500 do 5500 g, kura 3600 do 4500 g Masa jaja: 60 g Nieśność roczna: 180 jaj Barwa skorupy jaja: brązowa Wielkość obrączki: kogut 24, kura 22