To bardzo stara rasa kur wiejskich, pochodząca z Holandii. Należą one do grupy kur prążkowanych, jednak stanowią ich oddzielną podgrupę. Według profesora van Griffena pochodzą jeszcze z czasów frankońskich. Do Holandii trafiły wraz z Fryzami, a ponieważ bardzo się spodobały zaczęto je hodować i rozmnażać oraz podjęto szeroko zakrojone prace w celu ich udoskonalenia. W Niemczech kury te były bardzo rzadko spotykane, dopiero w ostatnich latach ze względu na swój bardzo atrakcyjny wygląd jest ich coraz więcej. Obecnie brak jest literatury dotyczącej ich hodowli. Wszelkie wiadomości na ich temat można znaleźć w krótkich artykułach w czasopismach branżowych. Są zaliczane do odmian kur ogólnoużytkowych.

Wersja miniaturowa niczym nie różni się od dużej formy, a we wzorcu została opisana dopiero w 1990 roku. Kury fyzyjskiej są średniej wielkości i bardzo ruchliwe. Charakteryzuje je wysoko osadzony gęsty ogon i obfite, przystające do ciała o oryginalnej barwie upierzenie. Ich prosty tułów jest lekko zaokrąglony, w formie walca, z delikatnym kośćcem. Grzbiet średniej długości, z szerokimi ramionami, zwężający się do tylu. Ogon z długimi, szerokimi i mocno zagiętymi sierpówkami powinien być wysoko uniesiony. Cale ich ciało jest mocno obrośnięte długimi, mocnymi i obfitymi piórami. Uda średniej wielkości, dotyczy to również skoków, w związku z tym nie są one zbyt wysokie. Głowa średniej wielkości, lekko podłużna, w żadnym wypadku nie może być za szeroka. Na niej osadzony jest dobrze uformowany grzebień typu pojedynczego z 5 - 6 niezbyt głębokimi, równo stojącymi zębami. U kur może się on przechylać na którąś ze stron. Dzwonki małe pasujące do wielkości głowy Część twarzowa barwy czerwonej z dopuszczalnym przez wzorzec lekkim puchem. Zausznice białe, połyskujące, nie za duże, możliwie płaskie i gładkie, lekko przedłużane. Oczy w porównaniu do głowy pomarańczowe do czerwonych, w zależności od rodzaju upierzenia. Kogut w przeważającej części jest jednokolorowy, natomiast kura sprawia wrażenie jakby była przykryta płaszczem o wzorze w jednakowe symetryczne czarne cętki.

Kury fryzyjskie spotykane są w następujących odmianach barwnych: żółtej biało pręgowanej, cytrynowej czarno pręgowanej, złocistej czarno pręgowanej, czerwonej czarno pręgowanej, srebrzystej czarno pręgowanej, czerwonej czarno pręgowanej z białymi piórami, czarnej, białej, niebieskiej, pręgowanej.

Miniatury spotykane są w odmianach barwnych: żółtej w białe prążki, cytrynowej czarno prążkowanej, złocistej czarno prążkowanej, srebrzystej czarno prążkowanej i niebieskiej.

Waga: kogut 1500 do 1600 g, kura 1200 do 1300 g

Miniatura: kogut 600 g, kura 500 g

Masa jaja: 52 g, miniatura 30 g

Nieśność roczna: 160 jaj, miniatura 120 jaj

Barwa skorupy jaja: biała

Wielkość obrączek: kogut 15, kura 14; miniatura: kogut 13, kura 11