Kury tej rasy wyhodowane zostały w dziewiętnastym stuleciu na terenie Północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire i Landshire.

Charakterystycznym, a zarazem pięknym znakiem rozpoznawczym tej rasy jest duży, mięsisty grzebień w kształcie zwiniętego w kłębek jeża.

Swym wyglądem kury te przypominają kurę rasy hamburskiej o barwie goldlack, których krzyżówka z rasami bojowiec staroangielski i dorking przyczyniła się do ich powstania. Chociaż kury rasy pate ważą tylko ok. 1 kg i są znacznie mniejsze, to jednak krzyżówka z nimi miała bardzo duży wpływ na ostateczny wygląd redcaps. Do Niemiec trafiły w 1985 roku dzięki holenderskim hodowcom, którzy pierwsi się nimi poważniej zainteresowali. Już w 1988 roku zostały wpisane do wzorca jako rasa kur pod nazwą redcaps.

Ich tułów jest relatywnie długi, grzbiet szeroki, który u kogutów lekko opada do dołu, zaś u kur jest prosty. Pierś wypięta do przodu, duża i szeroka.

Ogon mocno osadzony, pod kątem 45 stopni. Sterówki szerokie, gęste i na końcach tępo zaokrąglone. Sierpówki długie, gęste zagięte do dołu.

Uda krótkie, niezbyt dobrze widoczne zasłonięte szerokimi i długimi skrzydłami, pokryte spiczasto zakończonymi krótkimi piórami.

Nogi średniej długości szeroko rozstawione, barwy bladoniebieskiej.

Wygląd głowy wyróżnia je spośród innych kur. To, co w budowie normalnie jest uważane za wadę lub wręcz jest dyskwalifikujące, u tych kur przyjmuje się jako zaletę. Redcaps posiada niespotykany u kur innych ras duży grzebień typu różyczkowego. Ponadto jest on obustronnie spłaszczony i powinien być pełen narośli i małych zgrubień zwanych pertami. Widziany z góry, ma wyglądać jak mocno nastroszony jeż. Ważne jest, aby byt duży i prosty. Wzorzec podaje, że jego długość powinna wynosić 8,5 cm, a szerokość 7 cm. W żadnym wypadku nie może być ukośny i wystawać ponad dziób, jest to uważane za dużą wadę. Kury te powinny być chronione przed zimnem, ponieważ ich duży grzebień jest bardzo podatny na odmrożenia.. Część twarzowa, dzwonki i zausznice powinny być barwy czerwonej. Redcaps występują tylko w jednym odmianie barwnej złocisto-lakowa (goldlack).

Waga: kogut 2500 do 3000 g, kura 2000 do 2500 g

Masa jaja: 55 g

Nieśność roczna: 200 jaj

Barwa skorupy jaja: biała

Wielkość obrączki: kogut 20, kura 18