Ojczyzną kur bojowych rasy yamato gunkei jest Japonia. Łatwo je rozpoznać po budowie i wyglądzie głowy, na której jest dużo bardzo wyraźnych narośli skórnych.

Japończycy „tworząc” tę rasę kur wzorowali się na wyglądzie starej, sękatej sosny. Dzięki temu jest ona bardzo charakterystyczna i łatwa do rozróżnienia wśród innych kur ras bojowych.

Pierwsze kury rasy yamato dotarty do Europy dzięki Holendrowi W Van Wulfenowi, który przywiózł ich zalężone jaja, z nich wylęgły się dwa koguty i jedna kura. Z czasem powstało dość duże stado, z którego kilka osobników trafiło do Niemiec. Wedle opinii ekspertów swoim wyglądem nie różniły się one niczym od tych, które dzisiaj możemy oglądać na wystawach.

Yamato to rasa mocnych kur bojowych, o szerokim i nisko zawieszonym korpusie oraz bardzo rzadkim upierzeniu. Na gardle i szyji jest silna i dobrze rozwinięta warna dochodząca do 1/3 długości szyi, a która jest z nagiej i porowatej skóry, która jest pomiędzy bardzo małymi i czerwonymi dzwonkami. Szyja średniej długości, silna, gruba, podniesiona prosto do góry z małą grzywą. Grzbiet średniej długości, szeroki, zwężający się lekko ku tyłowi, powinien również mocno opadać do dołu. Barki szerokie, zaokrąglone i wysunięte na zewnątrz. Skrzydła szerokie, krótkie i szczelnie przylegające do ciała. Połączenia na stawach skrzydłowych i na mostku zwane różami powinny być wolne od piór i o wyraźnej czerwonej barwie.

Ogon typu krewetkowego ze sztywnymi i szerokimi sterówkami lekko wygiętymi na boki, ponadto powinien opadać do dołu równo z linią grzbietu, sprawiając wrażenie jakby byt jego przedłużeniem. Pierś bardzo szeroka, plaska i muskularna, słabo upierzona. Mostek wolny od piór. Uda średniej długości, bardzo mocne i muskularne. Nogi średniej długości mocne, grubej kości barwy żółtej. Ponadto jest na nich bardzo drobna i delikatna łuska ułożona w równych rzędach.

Głowa duża, krótka, z płaskim czołem. Obfite i długie fałdy skórne na głowie i nad oczami sprawiają, że kury te wyglądają groźnie. Grzebień typu orzeszkowego mocno osadzony. Dzwonki bardzo małe i czerwone, zausznice możliwie jak największe, mocno pomarszczone, barwy czerwonej. Dziób krótki, mocny i wygięty. Oczy barwy pomarańczowej, z pertowo-białą otoczką. Część twarzowa czerwona, bardzo mocno pomarszczona i pełna narośli skórnych. Kury tej rasy spotykane są w odmianach barwnych: dzikiej, ztocisto-pszenicznej i srebrzysto-pszenicznej.

Waga: kogut 1800 do 2500 g, kura 1500 do 2000 g

Masa jaja: 35 g

Nieśność roczna: 60 - 80 jaj

Barwa skorupy jaja: kremowa do jasnobrązowej

Wielkość obrączek: kogut 20, kura 18