- Szczegóły
- Kategoria: Kury średnie
Na początku ubiegłego wieku, zaraz po zakończeniu I wojny światowej, do Niemiec importowano wiele różnych ras kur. Byty wśród nich i takie, które po prostu z braku zainteresowania hodowców z czasem wyginęły i dzisiaj nie są
nam znane. Już w 1886 roku zaczęto prace nad wyhodowaniem całkiem nowej rasy, odpornej na warunki klimatyczne panujące na górzystych terenach Saksonii. Głównym celem było otrzymanie kur o cechach ogólnoużytkowych, które nazwano saksońskimi kurami zagrodowymi. W celu ich popularyzacji założono w 1921 roku klub hodowców tej rasy.
Kury saksońskie to rasa mocnych, ale zarazem eleganckich kur, o nieco wydłużonym tułowiu. Ich grzbiet lekko i łagodnie wznosi się, z delikatnym przejściem w ogon. Jego kształt jest bardzo charakterystyczny. Widziany z góry jest szeroki i lekko zaokrąglony, natomiast widziany od tylu jest otwarty i przedstawia literę Y ponadto jest on szeroki i obfity. Powinien być średniej długości i lekko uniesiony. Skrzydła zamknięte, mocno przylegają do ciała. Szeroka pierś wraz z przedłużeniem linii podbrzusza zaokrągla ich całą sylwetkę. Uda średniej długości i uwydatnione. Nogi powinny również być średniej długości, u kogutów o barwie cielistej, a u kur o czarnym upierzeniu - czarne. Głowa w porównaniu do całości jest mata, z osadzonym na niej małym, stojącym grzebieniem typu pojedynczego z regularnymi i równymi zębami. Część twarzowa i dzwonki są czerwone, a wszelkie białe przebarwienia na nich są uważane za dużą wadę. Zausznice w kształcie migdałów, gładkie i intensywnie białe. Barwa oczu zależna jest od upierzenia - od czerwonej do ciemnobrązowej.
Miniatury kur saksońskich powstały w ostatnim czasie, aby je wyhodować skrzyżowano ze sobą miniatury takich ras jak: niemiecki langshan, augsburska, leghorn.
Odmiana standardowa tej rasy kur spotykana jest w następujących odmianach barwnych upierzenia: czarnej, białej, jastrzebiatej, żółtej, natomiast ich miniatury w czarnej i białej. W trakcie prac jest uzyskanie barwy żółtej i jastrzebiatej u miniatur.
Waga: kogut 2500 do 3000 g, kura 2000 do 2500 g
Miniatura: kogut 900 g, kura 800 g
Masa jaja: 55 g, miniatura 35 g
Nieśność roczna: 170 - 180 jaj, miniatura - 120 jaj
Barwa skorupy jaja: jasnoszara do jasnobrązowej
Wielkość obrączek: kogut 20, kura 18; miniatura: kogut 14, kura 11