Jest to jedna z najmłodszych ras kur, wyhodowanych w Niemczech. Po raz pierwszy została pokazana w 1976 roku pod nazwą kura niemiecka prążkowana. Jednak w 1980 nadano jej miano bielefeldzka pręgowana. Występuje tylko w jednej odmianie barwnej bursztynowej jastrzębiatej.

Rasę uzyskano dzięki krzyżówce takich kur jak welsumer, kukułka malińska, amrocks. Charakteryzuje się szybkim przyrostem wagi oraz doskonałą nieśnością.

Jest to duża kura, o prostym grzbiecie oraz bursztynowym ubarwieniu.

Ogon szeroki, o średniej długości, ale szerokich piórach, które szczelnie przykrywają tępo, mocno zaokrąglone sier-pówki. Linia dolna powinna być równoległa do linii górnej, do tego głęboka, szeroka, mocno wysklepiona pierś. Uda krótkie umięśnione pokryte gęstymi piórami. Wedle opisu wzorca skoki powinny być nieznacznie krótsze od tych, które określa się jako średniej długości. Grzbiet nie może być za krótki, a pierś zbyt nisko opuszczona. Zaletą tej rasy jest to, że można rozróżnić pleć kurcząt zaraz po wykluciu, co daje możliwość planowania liczebności kogutów i niosek w stadzie.

Kury te mają pojedynczy, stojący, gładki grzebień, który ma od 5 do 6 zębów. U kur grzebień może się lekko pokładać na którąś ze stron. Dzwonki wielkością pasujące do grzebienia. Tak samo jest z zausznicami, które są barwy czerwonej i powinny swą wielkością i kształtem pasować do całości głowy. Wszelkie wybielania okolic policzków są niedopuszczalne.

Część twarzowa koloru czerwonego, wolna od piór. Oczy duże, czerwonopomarańczowe, doskonale współgrające z całością.

Dziób i skoki powinny być barwy żółtej, jednak u niosek w okresie lęgowym mogą być nieco jaśniejsze lub przejść w kolor jasnoróżowy i nie będzie to uważane za wadę.

Miniatura powstała w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia i jest wręcz idealną kopią wersji dużej. W obydwu wersjach wyróżnia się dwie odmiany barwne - bursztynową i srebrzysto-bursztynową.

Waga: kogut 3000 do 4000 g, kura 2500 do 3500 g

Miniatura: kogut 1300 g, kura 1100 g

Masa jaja: 60 g, miniatura 45 g

Nieśność roczna: 230 jaj, miniatura: 160 jaj

Barwa skorupy jaja: brązowa

Wielkość obrączek: kogut 22, kura 20; miniatura: kogut 15, kura 13