Sędzia prof. Ziirn, znawca ptactwa domowego, będąc na wystawie w Moskwie w 1881 roku po raz pierwszy zobaczył te duże i brodate kury bojowe o różnych barwach upierzenia, swoją masą i wielkością zbliżone do kur rasy bojowiec malajski. Wielce go one zaintrygowały zareklamował je w Niemczech, a to zaowocowało ich importem w 1884 roku, z Moskwy do Lipska. Jednak nie myślał o powiększaniu liczebności stada i nie przykładał też wielkiej wagi do ich rozmnożenia, co spowodowało ich naturalne zniknięcie z tej części Europy.

W 1910 roku dr Ranf z Oberhelmsdorf koto Drezna zaimportował je znowu do Niemiec z Rosji, gdzie w tym czasie uznane zostały za narodową kurę rasy rosyjskiej, pochodzącą z okolic Moskwy, o nazwie ortów. Zyskały sobie wielu zwolenników i już w 1912 roku w Dreźnie założono pierwszy klub hodowców tej rasy. Od tego momentu liczebność ich w tej części Europy znacznie wzrosła i jedynie II wojna światowa zatrzymała jej rozwój.

Pierwsze próby zminiaturyzowania podjęto już przed II wojną światową, w 1947 roku odniesiono pierwszy sukces i w 1952 roku miniatury zostały opisane we wzorcu w barwach: czerwonej karmazynowej i mahoniowej.

Orłowskie to kury średniej wielkości, bardzo muskularne i o szerokim tułowiu. Swoim wyglądem przypominają bojowca malajskiego i normalną dużą kurę wiejską. Jednak rzuca się w oczy ich bardzo masywny kościec i dumna postawa. Ich grzbiet powinien być średniej długości, szeroki i plaski, u kogutów powinien lekko opadać. Ramiona szerokie, mocno uwydatnione. Skrzydła powinny być masywne, długie, mocno przylegające do ciała, a stawy ło... [BRAKUJE TEKSTU]