- Szczegóły
- Kategoria: Kury bojowe
Na początku ubiegłego stulecia w Belgii były bardzo popularne walki kogutów. Zrodziła się potrzeba nowego bojowca i wielu hodowców belgijskich rozpoczęto prace nad wyhodowaniem własnej narodowej rasy kury bojowej. Aby tego dokonać krzyżowano bojówce malajskie i staroangielskie. W ten sposób obok bojowca brugijskiego powstała rasa kur bojowych o całkiem innym wyglądzie. Bojowiec lutycki ma nieco opadające skrzydła do dołu, nosi wyżej ogon, bo pod kątem 45 stopni a brugijski pod kątem 20 stopni. Ponadto lutyckie stoją szerzej na skokach od brugijskich.
Ich sylwetka wśród kur innych ras wyróżnia się szeroką i płaską piersią oraz bardzo widocznym mostkiem. W wyglądzie ogólnym, dzięki wysoko położonemu tułowiowi, szerokiej piersi, mocnym grubym kościom i relatywnie sztywnemu opierzeniu, prezentuje się imponująco jako bardzo mocna i krzepka kura bojowa. Bojówce lutyckie przed wieloma laty na głowie miały mały grzebień typu pojedynczego, co było wynikiem ich krzyżowania z bojowym staroangielskim. Jednak w ostatnich latach, „na życzenie” Belgów, mają one grzebienie typu groszkowego. Stwierdzili oni, że różnice pomiędzy ich narodowymi rasami kur bojowych nie powinny być zbyt wielkie, co podchwycili natychmiast hodowcy i zaczęli działać w tym kierunku. Najprościej było dokonać krzyżówki obu tych ras ze sobą. Okazało się, że taki pomysł dał rewelacyjny wynik.
Bojówce lutyckie powinny być duże, z szerokimi ramionami, do tego długi grzbiet, który powinien być szeroki i lekko opadać. Skrzydła stosunkowo długie, mocno przystające do ciała. Ogon długi, pełny w pióra, z wieloma sierpówkami. Na ukośnie opadającym ku dołowi grzbiecie pióra powinny być wąskie i gęste.
Głowa mocna średniej wielkości, szeroka i z wyraźnymi, dużymi brązowymi oczami. Na niej potrójny, niezbyt duży grzebień typu groszkowego. Powinien tak jak część twarzowa mieć barwę czarno-czerwoną.
Wzorzec podaje, że grzebień ptaka musi być groszkowy jednak zapis ma niedługo ulec zmianie. Dzwonki i zausznice są bardzo małe, i w takim samym kolorze jak grzebień. Oczy osadzone wysoko, mocno wysunięte do przodu, ciemne.
Występują w następujących odmianach barwnych: złocistoszyja, srebrzystoszyja z pomarańczowym grzbietem, niebieska srebrzystoszyja z pomarańczowym grzbietem, pomarańczowopierśna, brzozowej, niebieskiej brzozowej, czarno-czerwonej, niebiesko-czerwonej, białej, niebieskiej i niebieskiej tuskowanej.
Wersja miniaturowa jest wierną kopią dużej i występuje w kolorach: czarnej, białej, niebieskiej tuskowanej, niebieskiej brzozowej, brzozowej, czarno-czerwonej, pomarańczowopierśnej, niebiesko-pomarańczowopierśnej.
Waga: kogut 4000 do 5000 g, kura 3500 do 4000 g
Miniatura: kogut 1200 g, kura 1000 g
Masa jaja: 55 g, miniatura 35 g
Nieśność roczna: 130 jaj, miniatura: 90 jaj
Barwa skorupy jaj: biała do brązowej
Wielkość obrączek: kogut 24, kura 22; miniatura: kogut 16, kura 15