- Szczegóły
- Kategoria: Kury lekkie
Cechą charakterystyczną tych pochodzących z Hiszpanii kur jest piękna, niespotykana u innych ras barwa upierzenia. Na początku dziewiętnastego stulecia zostały one sprowadzone do Anglii wraz z inna rasą kur hiszpańskich - minorką. Hodowcy podjęli szeroko zakrojone prace mające na celu udoskonalenie tych ras. Natychmiast zyskały one dużą popularność w innych krajach Europy. Jednak najwięcej zwolenników miały w Niemczech, do których pierwsze sztuki sprowadzono już w 1872 roku.
Podczas pracy hodowlanej często występują problemy z uzyskaniem odpowiedniej barwy u kury andaluzyjskiej. Przyczyną tego jest fakt, iż kury tej rasy aktualnie występują na terenie dwóch państw, co powoduje utrudnienia w dopływie tak zwanej świeżej krwi.
Kury andaluzyjskie występują tylko w jednej charakterystycznej odmianie barwnej - niebieskiej czarno tuskowanej. Każde pióro na obrzeżu ma czarny, wyraźnie zaznaczony pasek, tworzący jego obramowanie. Szyja i kark u kogutów powinna być obrośnięta połyskującymi niebiesko, czarnymi piórami, u kur nieco jaśniejszymi. Miniatura kury andaluzyjskiej została wyhodowana w Anglii i pokazano ją po raz pierwszy w Londynie i Birmingham w 1882 roku. W Niemczech po raz pierwszy została zaprezentowana na I Narodowej Wystawie Kur Miniaturowych w Berlinie. Posiada doskonale zachowane cechy pokrojowe rasy dużej.
W ogólnym zarysie są to kury o nieco wyciągniętym, lekko opadającym grzbiecie. Ogon jak najbardziej pełny noszony luźno, lekko uniesiony do góry. Koguty mają długie, ładnie wygięte do dołu sierpówki. Jego pióra powinny być jak najszersze, a sterówki dobrze okolone sierpówkami. Grzebień typu pojedynczego, jednak osadzony nie za głęboko, ma stanowić przedłużenie linii karku. Część twarzowa dobrze ukrwiona, czerwona z białymi zausznicami, które jeśli są zbyt małe, szczególnie u kur, są uważane za wadę. Oczy ciemne, choć dopuszcza się również czerwone. Podudzia mocne i dobrze uwydatnione, u miniatur powinny być symetryczne, ze średniej długości palcami i skokami. Nogi koloru szaroniebieskiego, u starszych osobników nieco przyblakłe.
Odmiana barwna właściwa dla tej rasy to niebieska czarno łuskowana. Osobniki o barwach pochodnych i podobnych oraz białe nie są klasyfikowane na wystawach.
Waga: kogut 2500 do 3000 g, kura 2000 do 2500 g
Miniatura: kogut 900 g, kura 800 g
Masa jaja: 55 g, miniatura: 35 g
Nieśność roczna: 160 jaj, miniatura: 100 jaj
Barwa skorupy jaja: biała
Wielkość obrączek: kogut 18, kura 16; miniatura: kogut 13, kura 11