Shamo to stara rasa kur bojowych, wyhodowana w Syjamie. Charakteryzuje się bardzo mocno rozwiniętym instynktem woli walki. Rasa przyjazna człowiekowi natomiast w stosunku do innych kur bardzo waleczna (nie mylić z agresywna), koguty tej rasy cechują się przemyślaną techniką walki, brak chaotycznych ruchów .

W wyglądzie ogólnym są to wysokie, muskularne i duże kury o krótkich, rzadkich piórach, szczelnie przystających do ciała. Mają pionową sylwetkę, z długą, rzadko opierzoną, grubą szyją wygiądającą w kształcie kija do hokeja. O „wysokiej rasowości” kury świadczą nieopierzone, mocno widoczne miejsca koloru różowego, znajdujące się na połączeniu stawów na skrzydłach potocznie zwane różami. Grzbiet zarówno u kur, jak i kogutów, jest bardzo słabo obrośnięty piórami. Ich pierś jest szeroka, plaska i uboga w pióra, z całkowicie nagim mostkiem.

Ogon powinien być długi i wąski, koniecznie osadzony w pozycji równoległej do grzbietu(ogon stanowi jedną linie z grzbietem). Sierpówki i sterówki powinny być długie.

Uda muskularne, średniej długości. Dzięki skąpemu, krótkiemu upierzeniu wyraźnie wyróżniają się na tle całej sylwetki. Uda nie mogą być krótsze od skoków, aby nie dawało to tak zwanego bocianiego efektu. Nogi średniej długości, o grubej kości i o niezbyt dużych łuskach, z mocnymi, dużymi i ostrymi ostrogami, które mają również kury (i nie jest to uważane za wadę). Ich barwa jest zależna od koloru upierzenia, od żółtej do oliwkowej, nawet czarnej.

Głowa średniej wielkości, ale szeroka z dobrze rozwiniętą wypukłą czaszką. Część twarzowa barwy krwiście czerwonej, z dobrze rozwiniętymi mięśniami policzkowymi i mocno nabrzmiałymi brwiami. Wedle opisu wzorca grzebień powinien być bardzo mały i typu groszkowego. Dzwonki powinny być jak najmniejsze. Spod gardła wyrasta nieopierzona narośl skórna (tzw. warna), która połączona jest z szyją. Zausznice małe barwy czerwonej.

Rasowo czyste bojowce shamo mają głęboko umieszczone oczy koloru perłowego lub żółtego, o wyrazistym groźnym spojrzeniu.

Barwy upierzenia w jakich są spotykane nie podlegają ściśle określonym normom, jednak muszą stanowić zgraną całość. Obecnie znanych jest 20 odmian barwnych, w których spotyka się shamo: brązowo-bażańcia, niebiesko-dzikie, dzikie, złocistoszyja, złocisto-pszeniczna, niebiesko-pszeniczna, brzozowa, niebiesko-czerwona, czarno-czerwona, srebrzysto-czarna, srebrzysto-niebieska, czarna, biała, niebieska, jastrzębiata, czarna biało nakrapiana, biała czarno nakrapiana, czerwono-wielobarwna, niebiesko-wielobarwna.

Waga: kogut 4000 g i więcej, kura 3000 g i więcej

Masa jaja: 55 g

Nieśność roczna: 80 jaj

Barwa skorupy jaja: odcienie brązu

Wielkość obrączek: kogut 24, kura 22