Tę japońską rasę małych kur bojowych po raz pierwszy pokazano w Europie pod nazwą ko gunkei w 1990 roku, jednak prawidłowa nazwa to ko shamo.

Są to bardzo żwawe, o prawie pionowej postawie i małych, mocno przystających do ciała skrzydłach, miniatury kur bojowych. Świadczy o tym wygląd ich głowy, na której znajdują się znaki szczególne odpowiadające kurom bojowym. Ponadto charakteryzują się bardzo groźnym wyrazem twarzy. Ich ciało zbudowane jest według określonych proporcji: 1/3 przypada na głowę i szyję, 1/3 na tułów, 1/3 na podudzia z nogami.

Ich szczególne znaki to rzadkie i krótkie upierzenie, na piersi w miejscu mostka brak piór oraz tak zwany krewetkowy typ ogona z lekko podwiniętymi do dołu krótkimi sierpówkami. Ich korpus powinien być szeroki i lekko zwężający się ku tyłowi.

Szyja długa, mocna, nieznacznie wygięta, ustawiona pionowo, zwężająca się w kierunku głowy. Pióra pokrywy szyjnej bardzo krótkie. Grzbiet bardzo szeroki, ale średniej długości. Charakterystyczne są szerokie, mocno wysunięte do przodu barki. Skrzydła krótkie i mocne, bardzo przystające do ciała. Ogon opuszczony i krótki, a sierpówki powinny krótkie, wąskie i podwinięte do dołu. Pod nimi 2 do 3 sterówek lekko uniesionych ku górze. Pierś duża, zaokrąglona i bardzo muskularna. Uda średniej długości, muskularne, uwydatnione. Również średnie, mocne i grube powinny być skoki.

Ich upierzenie na całości krótkie, rzadkie, sztywne i mocne oraz dobrze przylegające do ciała. Głowa z porównaniu z całością duża i szeroka, z czaszka wystającą ponad oczy. Nad oczami naroślą skórne. Część twarzowa czerwona, pełna pomarszczonych narośli skórnych. Na głowie szeroko osadzony, zaokrąglony grzebień typu orzechowego. Dzwonki zaokrąglone, małe, z podgardla wychodzi czerwona zwisająca narośl skórna tzw. warna. Część twarzowa pełna narośli i czerwona. Zausznice małe barwy czerwonej. Oczy relatywnie duże, perłowe, jednak u młodych osobników mogą być żółtawe.

Kury rasy ko shamo spotykane są w następujących odmianach barwnych upierzenia: złocisto-pszenicznej, niebiesko-pszenicznej, srebrzysto-pszenicznej, białej, czarnej, czarno-czerwonej, niebieskiej, jastrzębiatej i żółtej z czarnym ogonem.

Waga: kogut 1000 g, kura 800 g

Masa jaja: 30 g

Nieśność roczna: 90 jaj

Barwa skorupy jaja: kremowa do brązowej

Wielkość obrączek: kogut 13, kura 11