Kury styryjskie wyhodowane zostały na początku ubiegłego stulecia w Austrii. Na początku hodowli rozróżniano dwa typy: kury ciężkie - mięsne i kury lekkie - nieśne. Bardzo się różniły między sobą. Z kury ciężkiej wyhodowano rasę o dzisiejszej nazwie sulmtaler, a z lekkiego typu rasę styryjską.

W widoku ogólnym są to kury o dość długim tułowiu, mocno wysklepionej piersi i kanciastej budowie tułowia. Stosunek ich długość do głębokości i do szerokości powinien wynosić 8 do 5 i do 3.

Charakterystyczna dla tej rasy jest grzywka, u kur powinna być większa i bardziej bujna niż u kogutów. Grzebień typu pojedynczego średniej wielkości, stojący, gładki, delikatny w dotyku, powinien być lekko wysunięty do przodu. Jego wielkość jest uwarunkowana rozmiarami grzywki. Część twarzowa barwy czerwonej, tylko nieznacznie obrośnięta małymi piórkami ochronnymi. Zausznice barwy białej, średniej wielkości dobrze widoczne. Skrzydła dobrze przylegające do ciała, równolegle do linii grzbietu, w żadnym wypadku nie mogą wychodzić poza jego obręb. Ogon osadzony szeroko, uniesiony z dużą ilością szerokich połyskujących sierpówek i z bujnymi, sztywnymi i szerokimi sterówkami. Uda średniej długości. Nogi delikatne, cienkiej kości, o barwie białej przechodzącej w barwę cielistą. Dopiero w 1954 roku rozpoczęto prace nad wyhodowaniem miniatury tej rasy. Użyto do tego dużych kur, które krzyżowano z kogutem miniatury rasy welsumer. Później krzyżowano ją jeszcze z rasą karzełek niemiecki.

Miniatura została wpisana do wzorca dopiero w 1961 roku.

Rozróżnia się dwie odmiany barwne: brązowo-dziką i białą. U kur o brązowej barwie wszelkie inne odcienie brązu lub czerni na upierzeniu rozmieszczone na piersiach, brzuchu, udach są uważane za dużą wadę, zaś u kur o barwie białej niedopuszczalne są odcienie barwy żółtej w upierzeniu.

Waga: kogut 2500 do 3000 g, kura 2000 do 2250 g

Miniatura: kogut 900 g, kura 800 g

Masa jaja: 55 g, miniatura: 35 g

Nieśność roczna: 180 jaj, miniatura: 160 jaj

Barwa skorupy jaja: kremowożółta

Wielkość obrączek: kogut 18, kura 16; miniatura: kogut 13, kura 11