Bojówce nowoangielskie powstały w Anglii w 1846 roku. Walki kogutów cieszyły się wielką popularnością, była więc potrzeba wyhodowania nowej rasy kur bojowych. Hodowca W F. Entswile stworzył również ich wersję miniaturową. W tym samym czasie powstał bojowiec staroangielski.

Popularność rasy trwała do około 1900 roku, potem zakazano walk kogutów i dzisiaj te bojowe kury muszą walczyć, ale o swoją egzystencję.. Tylko nieliczni hodowcy jeszcze je hodują. Inaczej z miniaturą - od samego początku zyskała sobie sympatię i jest tak do dzisiaj, czego odzwierciedleniem jest ich duża liczba na wystawach i różnorodność występujących kolorów.

Bojowiec nowoangielski to rasa kur o bardzo długich nogach, opływowej linii tułowia i długiej szyi oraz dumnej postawie. Tułuw szeroki w ramionach i zwęża się szybko ku tyłowi. Grzbiet krótki, lekko opadający w kierunku ogona. Cechą szczególną są kanciaste, mocno osadzone i wystające ramiona. Skrzydła płaskie, zaokrąglone, przylegające do ciała i noszone wysoko. Ogon krótki z cienkimi piórami, powinien być plaski i ustawiony w pozycji poziomej. Jego sierpówki są bardzo krótkie i wąskie, tylko minimalnie zagięte do dołu. Pierś szeroka, ale plaska, co często nazywane jest przez hodowców „frontem”.

Uda bardzo długie i wysmukłe. Skoki długie i proste, w miarę szeroko rozstawione. Na połączeniu nóg z udami nie powinno być żadnego zagięcia. Ubarwienie nóg jest zależne od barwy upierzenia: od żółtej po zieloną, do prawie czarnej.

Głowa mata, ale podłużna w kształcie klina. Grzebień typu pojedynczego, mały. Dzwonki pasujące do reszty, małe i okrągłe. Część twarzowa gładka, dobrze ukrwiona barwy czerwonej. Dzwonki i zausznice powinny być małe i dobrze widoczne. Barwa oczu zależna jest od upierzenia: od jasnoczerwonej do ciemnobrązowej. Wersja duża występuje w następujących odmianach barwnych upierzenia: złocistoszyjej, niebiesko-ztocistoszyjej, srebrzystoszyjej, niebiesko-srebrzystoszyjej, czerwonej, pszenicznej, złocisto-pszenicznej, biato-pomarańczowej, niebiesko-pomarańczowej, brzozowej, niebieskiej brzozowej, czarnej, białej, niebieskiej. Miniatura spotykana jest we wszystkich wyżej wymienionych barwach upierzenia i dodatkowo w niebiesko-srebrzystoszyjej z pomarańczowymi ramionami, srebrzysto-pszenicznej, jastrzębiatej.

Waga: kogut 2000 do 3000 g, kura 1750 do 2500 g

Miniatura: kogut 600 g, kura 500 g

Masa jaja: 50 g, miniatura: 25 g

Nieśność roczna: 90 jaj, miniatura: 80 jaj

Barwa skorupy jaja: biała do szarej

Wielkość obrączek: kogut 20, kura 18; miniatura: kogut 11, kura 9