Co do miejsca pochodzenia i czasu powstania tej rasy kur zdania są bardzo podzielone. Wedle książki R. Wandelta powstały one na początku dziewiętnastego wieku w Niemczech, a ich protoplastą była rasa czarno-białych kur z regionu Lakervelt na południe od Utrechtu. W okolicach tych słynęły one z dobrej nieśności i niezwykle smacznego mięsa. Stowarzyszenie ratowania starych, ginących niemieckich ras kur twierdzi, że należą one do jednej z najstarszych bardzo rzadkich ras kur, którym zagraża całkowita zagłada.

Również podzielone są zdania na temat miejsca wyhodowania miniatury tej rasy Jedna z wersji mówi, że w 1972 roku hodowca Consbruch z okolic Hamburga pokazał je po raz pierwszy. Wedle drugiej, miniatury te pokazano w Holandii na krótko przed wybuchem II wojny światowej, której niestety nie przeżyty.

Zarówno kury i koguty tej rasy posiadają taki sam czarno-biały wzór upierzenia. Są one bardzo żwawe i ruchliwe, i chociażby z tego powodu ta stara i rzadka rasa powinna zyskać sobie wielu wielbicieli.

Lakenfelde to kury średniej wielkości, o mocno rozwiniętym tułowiu, który kształtem przypomina czworokąt. Grzbiet średniej długości, u kogutów lekko opada on do dołu, natomiast u kur jest poziomy. Skrzydła relatywnie długie, rozbudowane, mocno przylegające do ciała. Do całości pasuje długi, szeroki u nasady ogon, podniesiony wysoko, jednak nie powinien być pionowy. Jego sierpówki i sterówki powinny być długie, mocne i szerokie. Pierś pełna, dobrze wysklepiona i zaokrąglona tak jak to jest u typowych kur wiejskich. Uda niezbyt uwydatnione, często zakryte bujnym upierzeniem. Nogi średniej długości, gładkie, barwy niebieskiej. Głowa średniej wielkości, szeroka, lekko podłużna. Na niej osadzony jest średniej wielkości stojący grzebień typu pojedynczego, z równymi zębami. Dzwonki średnie i dobrze zaokrąglone. Część twarzowa barwy czerwonej jednak, wszelkiego rodzaju białe przebarwienia są bardzo dużą wadą. Zausznice  owalne,  gładkie,   białe,  u   starszych  kur  czasami  z  czerwoną obwódką.   Oczy duże,  wyraziste brązowoczerwone. Dziób niezbyt masywny, długi, barwą zbliżony do skoków - niebieskoszary Kury rasy lakenfelde i ich miniatury mają ubarwienie bardzo oryginalne: szyja i ogon czarna, reszta piór biała, choć w Holandii spotykana jest kompozycja niebieskiego z białym.

Waga: kogut 1750 do 2250 g, kura 1500 do 2000 g

Miniatura: kogut 900 g, kura 800 g

Masa jaja: 50 g, miniatura: 35 g

Nieśność roczna: 180 jaj, miniatura: 120 jaj

Barwa skorupy jaja: biała

Wielkość obrączek: kogut 18, kura 16; miniatura: kogut 13, kura 11