- Szczegóły
- Kategoria: Kury bojowe
Jest to angielska rasa kur wyhodowana w wyniku krzyżowania bojowców. Już w 1882 roku zostały one sprowadzone do Niemiec, gdzie do tej pory są bardzo popularne.
Nieco później niż w Europie zostały również wyhodowane w USA, dzięki krzyżowaniu kur ras bojowiec malajski w kolorze białym, kochin żółty i shamo.
W Anglii wyhodowano miniaturę, która wyglądem nie odbiega od wersji standardowej.
Bojówce indyjskie to kury bardzo ciężkie, szerokie i muskularne, średniej wysokości, o bardzo szeroko rozstawionych i mocnych grubych nogach. Ich sylwetkę można porównać z sześcianem, ponieważ szerokość, wysokość, długość i głębokość jest w zasadzie równa. Natomiast tułów przypomina jajko, gdyż zwęża się znacznie ku tyłowi, ale to dotyczy tylko kur. Ogon krótki i zbity, zwisający do dołu, z krótkimi sierpówkami głównymi i bocznymi. Podudzia średnie, mocne, okrągłe i dobrze umięśnione. Charakterystyczne jest ich bardzo szerokie rozstawienie, co pasuje do sylwetki, która w wyglądzie przypominać powinna psa rasy buldog. Nogi krótkie do średnich, grube, mocne i okrągłe, barwy żółtej, z dużymi łuskami. Tylny palec umieszczony bardzo nisko i z tyłu, podpierając kurę. U kur białych i żółtych dopuszcza się nieco dłuższe skoki, przez co są one wyższe od pozostałych odmian. Głowa w stosunku do ciała jest mata, szeroka, krótka, pełna narośli, które są mocno pomarszczone. Ponad oczami powinny być one szczególnie widoczne i wyraziste.
Grzebień typu groszkowego powinien być maty i niski. Dzwonki małe, czerwone, zaokrąglone, u kogutów występuje pojedyncza narośl pod gardłem tzw. warna. Część twarzowa czerwona, zausznice małe czerwone.
Oczy barwy perłowej do żółtej, jednak u młodych osobników dopuszcza się pomarańczowe. W hodowli są bardzo wymagające. Muszą mieć odpowiedni kurnik i duży wybieg. Kury znoszą dwa razy do roku od 10 do 15 jaj i same chętnie je wysiadują.
Potrzebują około 10 miesięcy do całkowitego rozrostu ich masy mięśniowej, dlatego na wystawach ze względu na porę roku spotyka się osobniki dwuletnie lub starsze.
Bojówce indyjskie spotykane są w następujących odmianach barwnych: czarna, bażancia, niebieska bażancia, biała bażancia, biała, żółta. Miniatury nie występują w odmianie żółtej.
Waga: kogut 3500 do 4500 g, kura 2000 do 3000 g
Miniatura: kogut 1600 g, kura 1300 g
Masa jaja: 50 g, miniatura: 30 g
Nieśność roczna: 80 jaj, miniatura: 90 jaj
Barwa skorupy jaj: żółtobrązowa
Wielkość obrączek: kogut 27, kura 22; miniatura: kogut 18, kura 15