Ta rasa powstała dzięki hodowcy holenderskiemu mieszkającemu w Niemczech, o nazwisku Hugo Du Roi, który skrzyżował pomarańczową kurę rasy onagadori z kurą rasy bojowiec staroangielski. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że rasa tych kur jest czysto niemiecka. Niestety, często słyszy się twierdzenie, że pochodzą one z Japonii a ich protplastą jest kura rasy shokoku, co jest wielce nieprawdziwe. Ponadto mówi się, że feniks jest odmianą kur rasy onagadori. To również błędne stwierdzenie, chociażby z tego powodu, że co roku w okresie pierzenia się koguty gubią ogon, natomiast u onagadori nigdy nie pierzy się a wypadanie piór jest oznaka ich choroby. Wedle opisu wzorca z 1998 roku różnice między tymi dwoma rasami są zbyt duże, aby twierdzić, że są one spokrewnione. Ponadto szybkość wzrostu sierpówek jest wolniejsza niż u kur rasy onagadori.

W dwa lata po oficjalnym zgłoszeniu dużej wersji kury rasy feniks hodowca niemiecki L. Neubert wyhodował ich miniaturę dzięki krzyżowaniu koguta miniatury bojowego staroangielskiego i dużej kury rasy feniks. Po raz pierwszy zostały one pokazana na wystawie w Dreźnie wl898 roku. Jest to rasa kur o bardzo eleganckiej i opływowej sylwetce. Ich tułów jest długi, powinien być walcowatej formy i lekko pochylony. Szyja średniej długości, rozbudowana. Pióra grzywy powinny być długie, cienkie i opadające na zaokrąglone ramiona, całkowicie je zasłaniając. Skrzydła wysoko ułożone, długie, mocno przylegające do ciała. Grzbiet mocno opierzony, z długimi cienkimi piórami, opadającymi na bokach aż do ziemi. Ogon bez wyraźnie zaznaczonego przejścia, długi, z długimi mocnymi sterówkami i długimi sierpówkami głównymi i bocznymi, które opadają na podłoże. Pierś zaokrąglona, jednak nie powinna być mocno wysklepiona. Uda średnie, dobrze widoczne, z długimi piórami przedłużającymi je. Nogi średniej długości barwy niebieskoszarej. Głowa mała, z czerwoną częścią twarzową, lekko porośniętą malutkimi piórami. Grzebień mały, stojący, typu pojedynczego,  z  zębami. Dzwonki małe, czerwone, zaokrąglone. Zausznice małe, białe, gładkie. Oczy pomarańczowoczerwone do czerwonych. Pióra u kur rasy feniks powinny być bardzo długie i mocno przylegać do ciała.

Spotykane odmiany barwne ich upierzenia to: dzika, złocistoszyja, pomarańczowoszyja, srebrzystoszyja, biała, u miniatur wyróżnia się jeszcze kolor czarny.

Według wzorca nazwę odmiany barwnej upierzenia określa się po wyglądzie piór na pokrywie szyjnej.

Waga: kogut 2000 do 2500 g, kura 1500 do 2000 g

Miniatura: kogut 800 g, kura 700 g

Masa jaja: 45 g, miniatura: 25 g

Nieśność roczna: 160 jaj, miniatura: 120 jaj

Barwa skorupy jaja: żółtobiała

Wielkość obrączek: kogut 18, kura 16; miniatura: kogut 13, kura 11