- Szczegóły
- Kategoria: Kury ciężkie
Jest to rasa kur, które wyhodowano w latach pięćdziesiątych osiemnastego wieku w Ameryce Północnej. Nazwa pochodzi od szczepu Wyandott z plemienia Huronów. Kury te zostały opisane w amerykańskim wzorcu w 1883 roku. Również w tym czasie odbyt się ich pierwszy import do Europy.
Są one bardzo popularne wśród hodowców i dzięki charakterystycznej, bardzo zaokrąglonej sylwetce, niedługo będą znane na całym świecie. Tworząc tę rasę chciano uzyskać upierzenie takie jak u srebrnej sebrytki, przy jednoczesnej o wiele większej masie i innym pokroju.
Ich miniatura została sprowadzona z Ameryki do Niemiec w 1906 roku i do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością. Często się zdarza, że na wystawie jest ich nawet do 1500 sztuk.
Kury tej rasy są bardzo spokojne i rzadko zdarza się, aby przefrunęły ogrodzenie powyżej 1,2 m. Są doskonałymi nioskami, a poza tym mają szybki przyrost masy mięsnej. Oprócz tego to doskonałe mamki i często są używane przez hodowców do wychowania kurcząt innych ras kur. Na ich popularność wpływa wielka różnorodność odmian barwnych. Tułów powinien być nieznacznie dłuższy od wysokości, jednak mocno zaokrąglony. Szyja krótka do średniej dobrze opierzona, z długą grzywą. Grzbiet lekko zaokrąglony, jednakowej szerokości w ramionach i w przejściu w ogon. Ramiona szerokie i dobrze zaokrąglone. Skrzydła krótkie, o szerokim przedramieniu i lotkach, przystające do ciała i ułożone poziomo. Ogon powinien być w każdym miejscu takich samych wymiarów, dość wysoko uniesiony, a w najwyższym punkcie nie powinien przekraczać wysokości oczu. Ponadto stosunkowo krótki i szeroki. U kogutów sierpówki są średniej długości i mocno zagięte do dołu. Przykrywają one w całości gęste i szerokie sterówki, które tworzą jego zamkniętą formę. Również ogon u kury powinien być mocno rozbudowany i pełen mocnych, szerokich sterówek. Pierś bardzo szeroka, niska i pełna, o zaokrąglonej linii. Uda średnie, pokryte niezbyt obfitym upierzeniem. Skoki masywne, długie, grubej kości, z mocnymi i rozrośniętymi palcami. Powinny być one barwy żółtej, jednak u osobników o ciemnym upierzeniu dopuszcza się ciemną barwę.
Standard spotykany jest w 18 odmianach barwnych upierzenia, są to: czarna, biała, pręgowana, czerwona, niebieska, żółta, czarna biało nakrapiana, brązowo-porcelanowa, złocistoszyja, srebrzystoszyja, kuropatwiana, biała czarno gronostajowa, żółta czarno gronostajowa, srebrzysta czarno łuskowana, złocista czarno łuskowana, złocista niebiesko łuskowana, złocista biało łuskowana. Natomiast ich miniatury spotykane są w następujących odmianach barwnych upierzenia: pomarańczowa, brązowa, pomarańczowoszyja, żółta czarno łuskowana, biała niebiesko gronostajowa, żółta niebiesko gronostajowa, brzozowa, łososiowa, bursztynowa, żótta biało pręgowana.
Waga: kogut 3400 do 3800 g, kura 2500 do 3000 g
Miniatura: kogut 1300 g, kura 1100 g
Masa jaja: 55 g, miniatura 40 g
Nieśność roczna: 180 jaj, miniatura 160 jaj
Barwa skorupy jaja: jasno brązowa do kremowej
Wielkość obrączek: kogut 20, kura 18; miniatura: kogut 15, kura 13