- Szczegóły
- Kategoria: Karzełki właściwe
Istnienie tej rasy owiane było wielką tajemnicą. Według źródeł na początku siedemnastego stulecia szabo trafiły z Chin do Japonii, gdzie zyskały sobie wielką sympatię i byty chętnie hodowane. Również dzisiaj są znane i lubiane na całym świecie dzięki swojemu przesympatycznemu wyglądowi, charakterowi, różnorodności odmian barwnych upierzenia. Często nazywane są „małą groteską". Do Niemiec sprowadzono je po raz pierwszy w 1860 roku. Są to bardzo małe, krótkonogie kurki. Należy jednak podkreślić, iż nie można pozbywać się tych, które nie odpowiadają normom. Koguty z długimi nogami lepiej kryją kury.
Charakterystyczna i nadająca tej rasie swoisty, niepowtarzalny wygląd to szeroka, zaokrąglona, niska sylwetka, duża głowa i pionowo stojący długi gęsty ogon.
Tułów relatywnie szeroki, silny, krótki. Szyja krótka, zaokrąglona, z mocnym wybujałym upierzeniem. Ramiona zakryte piórami pokrywowymi. Grzbiet bardzo krótkie, ale szeroki. Patrząc na nie z boku powinny przedstawiać formę wąskiej szpilki do włosów w kształcie U, w którym powinny się zawierać udo, szyja i ogon.
Skrzydła duże, opadające do dołu, jednak powinny końcówkami lotek zawadzać o podłoże. Ogon szeroko osadzony, pionowy, wysoki, a jego sierpówki powinny sięgać ponad głowę i być lekko zagięte do tylu. Natomiast u kur sterówki w ogonie mocne, szerokie i gęste.
Pierś pełna i szeroka, mocno zaokrąglona, dobrze wysklepiona. Podudzia bardzo krótkie, mocno opierzone. Nogi krótkie i grube, mało widoczne, o barwie żółtej.
Głowa duża, szeroka, pasująca do całości. Część twarzowa gładka, u starszych kogutów nieznacznie pomarszczona, z naroślami nad oczami.
Grzebień typu pojedynczego, duży, gruby, szeroko osadzony, o ziarnistej fakturze. Powinien mieć pięć bardzo wyraźnych i głębokich zębów.
Dzwonki szerokie, długie, wyraźne, fakturą zbliżone do grzebienia, połączone z zausznicami. Barwa oczu zależna od barwy upierzenia.
Szabo spotykane są w trzech rodzajach upierzenia: gładkim, lokowanym i jedwabistym. Obecnie znane są 23 odmiany barwne tych ptaków: biała, perłowa, niebieska, jastrzębiata, biała z czarnym ogonem, żółta z czarnym ogonem, biała z niebieskim ogonem, żółta z niebieskim ogonem, czarno-srebrzysta, czarno-złocista, złocistoszyja, srebrzystoszyja, kuropatwiana, ztocisto-pszeniczna, srebrzysto-pszeniczna, złocisto-porcelanowa, czarna biało nakrapiana.
Waga: kogut 600 do 700 g, kura 500 do 600 g
Masa jaja: 28 g
Nieśność roczna: 80 jaj
Barwa skorupy jaja: biała do kremowej
Wielkość obrączek: kogut 13, kura 11