- Szczegóły
- Kategoria: Kury lekkie
Kury rasy onagadori sprowadzono do Niemiec w 1878 roku. Jest to rasa typowo ozdobna, z przepięknym bardzo długim ogonem i długimi piórami, wychodzącymi z grzbietu. U rasy tej odpowiedzialny za szybki wzrost piór bocznych i ogona jest gen G + . Oznacza to, <b>ż</b>e u koguta ogon rośnie przez cale życie, bez względu na wiek i osiąganą długość.
Onagadori w swym wyglądzie ogólnym to kury o małym, lekkim korpusie z mocno wysuniętą do przodu piersią i możliwie szerokim grzbiecie. Podudzia s<b>ą </b>krępe, nogi średniej długości. Na średniej wielkości głowie posiadają grzebień typu pojedynczego i połyskujące biało perłowe zausznice.
Przyrost długości ogona u kogutów waha się średnio pomiędzy 90 - 100 cm rocznie. U koguta w wieku od 5 do 6 lat ma on długość około 5 metrów.
S<b>ą </b>to bardzo spokojne kury. Charakteryzuje je długi czas życia, normalnym jest, <b>ż</b>e dożywają nawet 17 lat. S<b>ą </b>jednak bardzo delikatne, a w związku z tym wymagają stałej pielęgnacji. Jakakolwiek zmiana pożywienia na gorsze lub choroba odbija się natychmiast na tempie wzrostu ogona, a nawet wręcz powoduje jego całkowite wypadnięcie. Kury trzyma się oddzielnie od kogutów. W celu zapłodnienia kura przebywa tylko krótki czas razem z kogutem, jest to tak zwane kojarzenie z ręki. Nawet 10-letnie samce dają gwarancję dobrego zapłodnienia. Ogon - największa ozdoba, wymaga specjalnej troski. Koguty mogą przebywać wraz z innymi we wspólnym czystym pomieszczeniu do około drugiego roku życia. Potem powinno się je trzymać pojedynczo w odpowiednio przygotowanym miejscu, koniecznie o czystym, suchym podłożu z piasku czy trocin. Każdy wystający z podłoża gwóźdź czy kamień, jest niebezpieczeństwem dla długich piór ogona. Tam, gdzie przebywają onagadori, panuje hierarchia, najsilniejszy kogut zajmuje najwyżej położone spokojne miejsce, z którego obserwuje swój harem. Siedziska dla kogutów powinny być takie jak dla gołębi i usytuowane możliwie wysoko, aby pióra mogły swobodnie zwisać, nie uszkadzając się. Kogut zazwyczaj siedzi cały czas wysoko, na podłoże zeskakuje rzadko. Jeżeli dopuścimy, aby dorosłe koguty o długich ogonach swobodnie spacerowały po wybiegu, to w bardzo krótkim czasie jego pióra ulegną całkowitemu zniszczeniu.
Odmiany barwne onagadori s<b>ą </b>takie same w Europie, jak i w Japonii: złocistoszyja, srebrzystoszyja, pomarańczowa, biała i złocisto czerwona z czarnym ogonem.
Waga: kogut 1800 g, kura 1350 g
Masa jaja: 40 g
Nieśność roczna: 100 jaj
Barwa skorupy jaja: biała
Wielkość obrączki: kogut 16, kura 15