- Szczegóły
- Kategoria: Kury bojowe
Jak sama nazwa mówi, że kury te pochodzą z Anglii, gdzie przed setkami lat zostały wyhodowane jako rasa bojowców. W 1850 roku zabroniono tam urządzać walki kogutów, powoli więc przejęły one funkcję kur wystawowych, a na początku dziewiętnastego stulecia wyhodowane zostały miniatury bojowców staroangielskich. Eksperci zdecydowanie zaprzeczają, że kura rasy bojowiec staroangielski w wersji miniaturowej powstała na bazie bojowca staroangielskiego dużego. Według nich służyły one jedynie jako wzorzec do naśladowania, na którym hodowcy się opierali, pracując nad wyhodowaniem miniatury. Tak naprawdę to powstały dzięki krzyżowaniu ze sobą tych kur wiejskich, które wykazywały duży temperament i agresywność wobec innych kur oraz w swoim wyglądzie byty podobne do dużego bojowca tej rasy.
Ich tułów powinien być krótki, ale szeroki, widziany z góry powinien przypominać migdal. Grzbiet szeroki z mocno zaznaczonymi szerokimi barkami. Pierś szeroka, plaska, dobrze wysklepiona to znak rozpoznawczy tej rasy. Ogon wysoko osadzony, podniesiony do góry, mocno upierzony z wieloma cienkimi sierpówkami lekko zagiętymi do dołu. Uda średniej długości, dobrze umięśnione i masywne. Mocne długie, o grubej kości nogi, których barwa zależna jest od upierzenia.
U kogutów na skokach są dobrze rozwinięte i wykształcone duże ostrogi. Palce skoków powinny być szeroko rozstawione. Pióra na całym ciele powinny być twarde i naprężone, jak u innych bojowców.
Bojowy charakter i temperament tych kur został przez hodowców nieco stonowany, niemniej zdarzają się jeszcze osobniki bardzo agresywne, i to szczególnie wśród kogutów.
Spotykane dzisiaj odmiany barwne upierzenia to: złocistoszyja, niebiesko-ztocistoszyja, srebrzystoszyja, niebiesko-srebrzystoszyja z pomarańczowymi ramionami, niebieska, pomarańczowa, złocisto-pszeniczna, niebiesko-pszeniczna, srebrzysto-pszeniczna, czerwona, czerwono-pszeniczna z pomarańczową piersią, niebieska z pomarańczową piersią, brzozowa, niebiesko-brzozowa, biała, czarna, niebieska, czarna biało nakrapiana, bursztynowa. Ponadto wersja miniaturowa spotykana jest również w barwie miedzianej i niebiesko-miedzianej.
Waga: kogut 2000 do 3000 g, kura 1750 do 2500 g
Miniatura: kogut 750 g, kura 650 g
Masa jaja: 50 g, miniatura: 30 g
Nieśność roczna: 120 jaj, miniatura: 90 jaj
Barwa skorupy jaja: biała do szarej
Wielkość obrączek: kogut 20, kura 18; miniatura: kogut 13, kura 11