Majowe wystawy SHDR Czubatka Polska w ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie to już niemalże tradycja.
Właśnie odbyła się nasza piąta wystawa, choć zagościliśmy tu po raz szósty, jako że w 2009 roku mieliśmy pokaz kur.
Nasz cel to zachowanie, odtworzenie starych polskich ras kur, takich jak czubatka dworska, karzełek polski, polska kura wielkanocna. Jednocześnie pracujemy nad rasami japońskimi.
Wiosenny termin wystaw może budzić kontrowersje. Z jednej strony, budząca się do życia przyroda, kwitnące drzewa i krzewy, cudny zapach kwiatów, zachęcają do wyjścia z domu i stanowią dodatkową atrakcję naszych wystaw. Z drugiej jednak strony, wiosna to okres lęgowy, więc często ptaki nie prezentują się w całej swojej okazałości. W tym roku, dodatkowo, mieliśmy obostrzenia związane z ptasią grypą. Przez kilka miesięcy nasi podpiecznie byli zamknięci w kurnikach, co też, naturalnie, nie sprzyjało ich wyglądowi.
Nasze wystawy służą zaprezentowaniu okazów hodowlanych, ale także spotkaniom towarzyskim i wymianie doświadczeń. Chcemy stworzyć miłą atmosferę dla odwiedzających. Pragniemy pokazać nie tylko nasz drób, ale całą otoczkę z nim związaną: przyjemną małą architekturę, zieleń, zdjęcia, obrazy. Chcemy zachęcić dzieci do zaprzyjaźnienia się z kurami. Zajęcia plastyczne z najmłodszymi, łakocie za udział w konkursach, możliwość obejrzenia z bliska kury, czasem pogłaskanie jej i wspólna fotografia - to wszystko ma przybliżyć dzieciom kurzy świat.
Oczywiście, miłe są nagrody, uznanie za nasz trud. Cenimy sobie patronat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Marszałowskiego. Miło jest dostać puchar. Ale lubimy też nagrody praktyczne od naszych sponsorów, których używamy póxniej w hodowli: worki z paszą, karmidła, poidła itp.
Nasza tegoroczna wystawa miała ogromną frekwencję. Dzięki Internetowi informacja o wydarzeniu dotarła do prawie 2 mln użytkowników, a ponad 30 000 zareagowało! Były audycje radiowe i telewizyjne. Szacujemy, że dzięki temu informacja o Wystawie, o Czubatce i o naszych kurach dotarła do co najmniej 8 mln Polaków.
Zastosowaliśmy pierwszą w Polsce elektroniczną aplikację on-line do obsługi wystawy. Bardzo ułatwiło nam to zarówno przyjmowanie ptaków na wystawę, usystematyzowało nazewnictwo i odmiany barwne, a także przyspieszyło przygotowanie katalogu.
Postanowiliśmy na każdej wystawie wprowadzić tzw. temat wiodący. W tym roku były nim japońskie rasy kur. Klub Kur Japońskich wspaniale zaaranżował pierwszą salę, gdzie oprócz cudnych ptaków pojawiło się mnóstwo dekoracji nawiązujących do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Obecnie myślimy już o "Wystawie Najpiękniejsze Kury Świata - Powsin 2018".